Riidest mähkmete kasutamine ja hooldamine

Kõik riidest mähkmetest

Sellele lehele oleme kokku kogunud kogu vajamineva info riidest mähkmete kohta. Kui Sa ei leia siit vastust oma küsimus(t)ele, siis kirjuta meile aadressile info@mahkmed.eu ja vastame Sulle 3 tööpäeva jooksul.


Miks eelistada riidest mähkmeid?

Müüdid ja tegelikkus

Sõnastik

Millised riidest mähkmed sobivad Sinu lapsele?

Mida vajad alustamiseks?

Riidest mähkmete kasutamine ja hooldamine

Kuidas riidest mähkmeid pesta?

Lapsevanemad, kes alustavad riidest mähkmete kasutamist, soovivad teada universaalset pesurutiini nende pesemiseks. Siin saame jagada üldisi soovitusi, kuid tuleb meeles pidada, et see, mis ühel täiuslikult toimib, ei pruugi teisel sama head tulemust anda. Oluline on teada mõningaid tegureid, mis võivad lõpptulemust mõjutada.

Uue toote ettevalmistamine

Enamik tootjaid paneb tootega kaasa info, mitut pesu vajab mähe enne, kui saavutab täieliku imamisvõime (enamasti 3-5 pesukorda). Sünteetilised materjalid on valmis kasutamiseks enamasti pärast 1-2 eelpesu. Soovitav on pesta sooja või kuuma vee ning pesuvahendiga. Orgaanilised materjalid (pleegitamata puuvillasest ja kanepi- ning bambuskiust) soovitatakse läbi pesta 5-6 (vahel isegi rohkem) pesukorda kuuma veega  (40°C-60°C) naturaalse puuvilla ja kanepi õlide eemaldamiseks, et kangas saavutaks täieliku imamisvõime. Pese ülejäänud mähkmetest eraldi, kuni ettevalmistusperiood on läbi. Kui ettevalmistus on tegemata, võib esineda lekkeid. Ehkki mõned tootjad soovitavad mäkmed eel-pesukordade vahel kuivatada, ei ole see enamasti vajalik.

Kasutatud mähkmete hoiustamine pesu eel

Märjad ja määrdunud mähkmed (millest on suurem mustus tualetipotti eemaldatud) on kõige lihtsam pesukorda ootama koguda kaanega suletavasse ämbrisse ja/või spetsiaalselt selleks otstarbeks mõeldud suurde suletavasse ja veekindlasse mähkmepesukotti, mille võib iga kord koos mähkmetega ära pesta. Mähkmepesukotti saab kasutada eraldi (riputades selle näiteks vannituppa) või vooderdades sellega mähkmete hoiustamiseks mõeldud ämbri, et hiljem oleks lihtne mähkmed pessu panna.

Mähkmetega koos ämbrisse sattuvate bakterite leviku piiramiseks ning ebameeldiva lõhna ära hoidmiseks soovitame niisutada vatitups antibakteriaalse teepuuõliga (või mõne teise sama toimet omava õliga) ning kleepida see kahepoolse teibi abil ämbri kaane siseküljele. Nii ei kahjusta õli mähkme kangast, kuid täidab oma eesmärki.

Tutvu kindlasti tootjapoolsete hooldusjuhistega. Mõned tootjad soovitavad mähkmeid kuivhoiustada, kuna vees ligunemine võib mõjutada mähkme töökindlust. Kakastelt mähkmetelt tuleb lahtine mustus tualetipotti eemaldada (kasuta selleks võimalusel käsidušši). Kui kardad, et plekke on raske välja saada, võid suurema mustuse kraani all ära uhtuda ning seejärel ei ole vaja mähkmeid leotada. Võid kasutada ka kuiva hoidvaid lappe või mähkmepaberit. Pestavad lapid on lihtne tualetipoti kohal puhtaks raputada ning koos mähkmetega pesumasinasse panna, mähkmepaberi võid visata tualetipotti.

Riidest mähkmete regulaarne pesemine

Enamik riidest mähkmete kasutajaid, sõltumata pesumasina ja valitud mähkmete tüüpidest, järgib alltoodud rutiini:

  1. loputustsükkel jaheda veega 
  2. pikk pesutsükkel kuuma (40°C-60°C) vee ja puhastusvahendiga
  3. loputustsükkel jaheda veega

NB! Ära kasuta pesupehmendajat, kuna see võib vähendada mähkmete lekkekindlust.
Riidest mähkmete pesemiseks mõeldud pesuvahendi lisamisel arvesta alati pakendil toodud soovitusi. Kõikide teiste pesuvahendite kasutamisel võta  ¼ soovitatud kogusest eestlaetavas masinas ning ½ soovitatud kogusest pealtlaetavas masinas.

Põhjalik puhastamine (inglise keeles - stripping)

Kui mähkmed lekivad või hakkavad märjaks saades ebameeldivalt lõhnama, on aeg nende põhjalikuks puhastamiseks. Põhjaliku puhastuse käigus eemaldatakse mähkmest sinna kogunenud mineraalide ja puhastusainete jäägid.

  1. Pese mähkmeid mitu (4-6) korda ilma puhastusaineta, kasutades kuuma veega pesutsüklit, et saada lahti enamikust jääkidest. Kui pesuvees ei ole näha enam pesuvahendi mullitamist on mähkmed puhtad.
  2. Eriti kareda vee puhul kasuta veepehmendajat.
      

Villaste toodete hooldamine

Vill on suurepärane valik beebi riiete ning mähkmete osas, kuna juhib niiskuse nahast eemale ja on väga imav. Villal on ka naturaalsed antibakteriaalsed ning mustust tõrjuvad omadused, seetõttu ei ole vajalik villaseid tooteid sagedasti pesta.

Villase mähkmekatte kasutamiseks ettevalmistamine
Villased mähkmekatted tuleb kõigepealt villatoodetele mõeldud pesuvahendiga läbi pesta ning vähemalt ühel korral (soovitavalt kahel) lanoliinitada, et tagada nende lekkekindlus. Vill sisaldab ise naturaalselt lanoliini (vahataoline sekreet, mida eraldavad villa kandvad loomad), mis muudab selle vetthülgavaks. Kuigi mähkmed on tootja poolt läbi pestud ja lanoliinitatud, läheb osa loomulikust lanoliinist tootmisprotsessis töötlemise käigus kaduma, seega tuleks neid toiminguid enne kasutamist korrata. Lanoliinitamist on mähkme kasutamise vältel vaja aeg-ajalt uuesti läbi teha, kuid sagedus sõltub kasutajast. Seda võb teha igal pesukorral või iga paari kuu tagant. Vajadus lanoliinitamiseks on siis, kui mähkmekate hakkab lekkima. Mähkmekatte lanoliiniga töötlemisel järgi tootjapoolseid juhiseid.

Villase mähkmekatte pesemine
Kõige parem, kui pesed villaseid tooteid alati käsitsi. Pesu peaks olema võimalikult kiire, kuna ligunemine võib muuta toote viltjaks. Loputa jooksva vee all ning pane siis leigesse (kuni 30° C) vette. Lisa villapesu vahend, vajuta õrnalt toode käte vahel läbi ning loputa. Ära leota, hõõru ega vääna villast toodet. Kui Sinu pesuaine ei sisalda lanoliini, siis soovitame peale pesu toodet eraldi lanoliinitada. Säti toode uuesti vormi ja aseta tasasele pinnale kuivama.