Mida vajad alustamiseks

Kõik riidest mähkmetest

Sellele lehele oleme kokku kogunud kogu vajamineva info riidest mähkmete kohta. Kui Sa ei leia siit vastust oma küsimus(t)ele, siis kirjuta meile aadressile info@mahkmed.eu ja vastame Sulle 3 tööpäeva jooksul.


Miks eelistada riidest mähkmeid?

Müüdid ja tegelikkus

Sõnastik

Millised riidest mähkmed sobivad Sinu lapsele?

Mida vajad alustamiseks?

Alustamiseks pole vaja palju – veidi uudishimu ja pealehakkamist, tahtmist kasutada riidest mähkmeid ning muidugi ühte väikest ilmakodanikku, kelle jaoks neid armsaid mähkmeid soetada. Tänapäevaste riidest mähkmete kasutamine on mugavam ja lihtsam, kui enamik inimesi arvab! Siinkohal toome ära mõned soovitused, mida vajad alustamiseks:

Mähkmed 
Ükskõik, millise mähkmetüübi kasuks otsustad, soovitame varuda 1-3 päeva jagu mähkmeid, sõltuvalt sellest, kui tihti plaanid pesu pesta. Vastsündinu vajab ööpäevas keskmiselt 12 mähkmevahetust, aastane laps 8 ning 1,5-aastane laps 6. Piisav mähkmevaru sisaldab soovituslikult 15-24 mähet. Sobivaimate mähkmete leidmiseks soovitame proovida erinevaid mähkmetüüpe ning erinevate kaubamärkide toodangut – mis meeldib ühele, ei pruugi sobida teisele ja vastupidi. Enne täieliku mähkmevaru soetamist proovi vähemalt paari erinevat tüüpi mähet. Ära varu kogu komplekti ühelt tootjalt, enne kui oled selle sobivuses veendunud. 

Mähkmete hoiustamise nõu
Vajad plastikust pesukorvi määrdunud ja pesemist ootavate mähkmete hoiustamiseks.

Pesuvahend riidest mähkmete pesemiseks
Loe kindasti läbi mähkmega kaasas olev tootjapoolne hooldusjuhend. Enamik tootjaid soovitab pesta riidest mähkmeid vahendiga, mis ei sisalda ensüüme, kangapehmendajaid, valgendajaid, värviergastajaid, lõhna- ega pleegitusaineid. Kui pesed pesu kareda veega, soovitame kasutada ka veepehmendajat, et hoida mähkmed värskete ja puhastena.

Kuivatusnöör/-rest
Riidest mähkmeid on hea kuivatada õhu ja võimalusel päikese käes, mitte pesukuivatis, kuna kuivatis võib kuumus mähkme veekindlat materjali kahjustada. Samuti pleegitab päike pesus raskesti eemaldatavaid plekke heledamaks ning lisaks on UV-kiirgus antibakteriaalse toimega.

Lisaks ülal loetletule võid mõnes olukorras vajada ka alljärgnevaid tooteid:

Veekindel mähkmekott
Kui plaanid kasutada ainult riidest mähkmeid, siis vajad kodust eemal viibides (arsti visiidil, külaskäigul jms.) kasutatud mähkmete hoiustamiseks ka väikest veekindlat mähkmekotti, et märjad mähkmed lekke- ja lõhnakindlalt koju pessu toimetada.

Mähkimise aluslina
Veekindel mähkimise aluslina aitab kaitsta ümbrust mähkme vahetamise või õhuvanni ajal, nii kodus olles kui ka eemal viibides. 

Lisaimud
Neid ei pruugi kohe vaja minna, kuna enamik mähkmeid on juba koos sisuga. Kui Sinu laps on aga suur pissija, võib ta näiteks pikaks ööuneks vajada mähkmesse täiendavat imavat kihti.

Puhastuslapid
Riidest puhastuslapid on lapse- ja keskkonnasõbralik alternatiiv ühekordsetele beebisalvrättidele. Neid kasutades vajad umbes 12-24 lappi. Võid lappe niisutada vee või spetsiaalse immutusvahendiga või kasutada kuivalt, pihustades niisutajat otse lapse nahale.

(Käsi)dušš
(Käsi)dušši abil saab kerge vaevaga määrdunud mähkmetelt suurema mustuse tualetipotti uhtuda.

Snappid või haaknõelad
Kui otsustad kasutada nelinurkmähkmeid või eelvolditud mähkmeid, on need headeks abivahenditeks sisemähkme kinnitamisel mähkmekatte all.

Kuiva hoidvad lapid
Korduvkasutatav lapp pannakse mähkme sisse nii, et see jääks vastu lapse nahka. Lapp hoiab beebi pepu kuivana, juhtides niiskuse mähkme sisemusse. Kasutatakse näiteks pikemate uinakute ajal, öösel  või siis, kui lapsel on tekkinud mähkmelööve.

Mähkmepaber
Ühekordselt kasutatav mähkmepaber pannakse mähkme sisse nii, et see jääks vastu lapse nahka. Mähkmepaberi saab koos kakaga tualetipotti visata, nii on lihtsam mähkmeid puhastada.

Mähkmekreem 
Kuigi riidest mähkmete kasutamine vähendab mähkmelööbe tekkimise ohtu, võid sellega siiski kokku puutuda, kui beebi on haige, tutvub uute toiduainetega või on pika ööune tõttu kauem märja mähkmega. Tavalised mähkmekreemid võivad riidest mähet kahjustada, vähendades selle imavust ja lekkekindlust. Seetõttu on välja töötatud spetsiaalselt riidest mähkmete kasutajatele sobivad kreemid. Mähkme kaitsmiseks tavalise mähkmekreemi eest võid kasutada ka kuiva hoidvaid lappe või mähkmepaberit.

Ujumismähe
Kui külastad koos beebiga avalikke basseine või ujumiskohti, vajad paari korduvkasutatavat ujumismähet. Ujumismähe istub mugavalt lapsel jalas ning aitab vältida lekkeid basseinivette.

Riidest mähkmete kasutamine ja hooldamine