Sõnastik

Kõik riidest mähkmetest

Sellele lehele oleme kokku kogunud kogu vajamineva info riidest mähkmete kohta. Kui Sa ei leia siit vastust oma küsimus(t)ele, siis kirjuta meile aadressile info@mahkmed.eu ja vastame Sulle 3 tööpäeva jooksul.


Miks eelistada riidest mähkmeid?

Müüdid ja tegelikkus

Sõnastik

Kui oled riidest mähkmete vallas uus, võivad mõned terminid ja lühendid küsimusi tekitada. Siin toome ära enamlevinud mõisted, mida võid leida meie lehel, eesti- ja inglisekeelsetes tootetutvustustes ning internetis.

B

Bambus (bamboo) – looduslik, naturaalselt antibakteriaalne, väga hea imavusega materjal, mis ei hoia endas ebameeldivaid lõhnu. Bambus on väga pehme ja säilitab oma pehmuse ka peale mitmekordset pesu. Äärmiselt keskkonnasõbralik materjal, kuna bambus on maailma kiireima kasvuga taim ning selle kasvatamisel ei kasutata väetisi.

E

 

Eelvolditud mähe (pre-fold) – sarnane nelinurkmähkmele, kuid nelinurkse kanga keskmine osa on õmmeldud mitmekihiliseks, et imavust suurendada. Vajab lisaks kinnitusvahendit ning veekindlat mähkmekatet. Eelvolditud mähkmeid saab kolmeks voldituna kasutada ka mõne teise mähkmetüübi (nt. taskumähkme) imava sisuna. Enamik eelvolditud mähkmeid on tehtud naturaalsest materjalist, nt.  (orgaaniline) puuvill, kanep, bambus.

F

Fliis (fleece) – on 100% polüester. Seda toodetakse erineva paksusega, paksemal fliisil (nt. Windpro) on head niiskuskindlad omadused, mistõttu seda kasutatakse mähkmekatete valmistamiseks. Õhuke fliis (nt. mikrofliis) juhib niiskust läbi ja jääb pinnalt kuivaks, seetõttu kasutatakse seda mähkmete sees kuiva hoidva kihina.

H

Hübriidmähkmed (hybrid) – mähkmetüüp, mis võimaldab veekindla mähkmekatte sees kasutada nii riidest korduvkasutatavaid sisusid kui ka ühekordseid  (mõnedel tootjatel isegi biolagunevaid) sisusid. 

K

Kanep (hemp) – kanep on väga tugev materjal, seetõttu kasutatakse riidest mähkmete tootmisel peamiselt kombinatsiooni 45% kanep/55% puuvill – puuvill aitab hoida kanga pehme ja painduvana, kanep omakorda annab kangale vastupidavust ja suurendab oluliselt imamisvõimet ning on looduslikult antibakteriaalne.

Kontuurmähe (contoured) – mähkme kujuga ilma kinnitusteta imav sisemähe, enamasti valmistatud naturaalsest materjalist. Vajab lisaks kinnitusvahendit ja vettpidavat mähkmekatet.

Kuiva hoidev lapp (stay-dry liner) – enamasti mikrofliisist tehtud lapp, mis asetatakse mähkmesse nii, et see jääb vastu lapse nahka. Lapp juhib niiskuse nahast eemale mähkme sisse, aitab vältida mähkmelöövet.

Krõps e. krõpskinnis (aplix, velcro, hook & loop) – mähkme krõpsupaelaga kinnitus. Lihtne kasutada – sarnane ühekordsete mähkmete kinnitusele, seetõttu peetakse eriti sobivaks näiteks lasteaias kasutamiseks. Erinevad tootjad kasutavad erineva tugevuse ja tüübiga krõpskinnitusi. 

Kõik-kahes e. K2 (all-in-two/AI2– kõik-kahes mähe koosneb kahest osast: imav sisu ning vettpidav mähkmekate. Enamasti saab sisu kinnitada katte külge nt. trukkide abil. Mähet vahetades on võimalik vahetada kas ainult imav sisu või vajadusel mähkme mõlemad osad. 

Kõik-ühes e. KÜ (all-in-one/AIO– kõik-ühes mähe on ühes tükis „valmis mähe“. Imav sisu on õmmeldud vettpidava väliskatte külge. KÜ mähkmed on kõige lihtsamini kasutatavad ning oma kasutuse pooltest sarnased ühekordsetele mähkmetele. 

L

Lanoliin (lanolin) – lambavillas sisalduv (villa kattev) naturaalne vahataoline aine. Villasest materjalist mähkmed vajavad aeg-ajalt hooldust lanoliiniga, et need säilitaksid oma veekindluse.

Lisaimu (booster, doubler) – lisaimu on sarnane imavale sisule. Seda võib täiendavalt kasutada mistahes mähkmetüübi puhul imavuse suurendamiseks. Lisaimu kasutatakse näiteks ööune ajal või suuremate laste puhul.

M

Minki (minkee, minky) – väga pehme väikeste karvakestega kaetud sünteetiline materjal (sarnane mikrokiudkangale, kuid pehmem).  

Mikrofliis  (microfleece) – kõige levinum sünteetiline materjal riidest mähkmete sees. Mikrofliis laseb niiskuse läbi, kuid tundub puudutamisel kuiv. See materjal aitab hoida lapse pepu kuivana ka siis kui mähe on seest märg. Sellest materjalist tehakse ka kuiva hoidvaid lappe.

Mikrokiud (microfiber)  sünteetiline materjal, mis on väga imav ja kiiresti kuivav. Mikrokius mähkmesisu ei tohiks paigutada otse lapse naha vastu (kuna on ülisuure imavusega ja imab nahalt ka loomuliku niiskuse ning võib põhjustada nahaärritust), kuid sobib kasutamiseks näiteks taskumähkmes.

Mähkmedušš (diaper sprayer) – mähkmedušši kasutatakse määrdunud mähkme loputamiseks tualetipoti kohal, et suurem osa mustust enne masinapesu eemaldada. Tegu on käsiduššiga, mis on lihtsa vaevaga paigaldatav.

Mähkmekate (diaper cover, wrap) – vettpidav, õhku läbilaskev mähkmekate aitab eelvolditud, nelinurk-, kontuur- või vormiõmmeldud mähet kasutades lekkeid vältida, kuid hoiab beebi peput haudumise eest. Katted on enamasti valmistatud veekindlast polüestermaterjalist  (PUL – polüuretaaniga lamineeritud kangas, TPU – termiline polüeeteruretaan), fliisist või villast. Mähkmekatted võivad olla parajas suuruses või reguleeritavad e. erinevatele suurustele sobivad, enamasti trukk- või krõpskinnitusega.

Mähkmekott (diaper (wet)bag) – veekindel kott märgade ja määrdunud mähkmete hoiustamiseks ning transportimiseks kodust eemal viibides. Mähkmekotti võib pesta koos mähkmetega.

Mähkmepaber (disposable liners) – riisi-, bambuspaberist õhukesed paberid, mis paigutatakse mähkme sisse ning mis hõlbustavad kakase mähkme puhastamist. Enamike tootjate mähkmepaberid võib määrdununa lihtsalt tualetipotti visata. 

Mähkmesisu (insert, soaker) – sisu on imav osa mähkmest. Mähkmesisu on enamasti ristküliku või liivakella kujuline ning sobib taskumähkme või mähkmekatte sisse. Kõige levinum materjal on mikrokiud (sünteetiline), kuid võib olla valmistatud ka kanepi- või bambuskangast, orgaanilisest puuvillast või minkist.  

Mähkmeämber, -pesukott 
(diaper pail, pail liner) – nõu/kott, kuhu saab panna märjad ja määrdunud mähkmed järgmist pesukorda ootama. Korduvkasutatavad kotid on veekindlad, neid võib kasutada eraldi või paigutada ämbri sisse. Mähkmepesukotti võib pesta koos mähkmetega. 

N

Nelinurkmähe (flat) – nelinurkne (enamasti ühekihiline) marli või flanellkanga (võib olla ka nt. kanepi-, bambuskangast) tükk, mida on võimalik kokku voltida ja kasutada mähkme sees imava sisuna. Sarnased eelvolditud mähkmele, kuid neil ei ole mitmekihilist keskosa. Nelinurkmähet on lihtne vajadusel ka käsitsi pesta, kuivab kiiresti. Vajab lisaks kinnitamiseks snappi’t või haaknõela ning veekindlat mähkmekatet.

P

Paelmähe (tie-on diaper) – kootud (enamasti puuvillasest materjalist) mähe, mis kinnitatakse sidudes. Vajab lisaks sisemähet imavuse suurendamiseks ning mähkmekatet lekete vältimiseks.

Parajas suuruses mähe (sized, perfect-size) – vastavad suurustele XS, S, M, L ja XL. Parajas suuruses mähe võib olla parema sobivusega, kuid vajab vastavalt lapse kaalule ja kasvule teatud aja tagant välja vahetamist suurema numbri vastu. 

Potitreeningupüksid (training pants) – kergesti üles-alla tõmmatavad aluspükstele sarnanevad püksid, millel on veekindel kiht, et hoida kinni potitreeningu käigus juhtuvaid äpardusi. 

PUL e. polüuretaaniga lamineeritud kangas (polyurethane laminated) – on kaetud õhukese polüuretaan-kihiga, mis hoolimata oma vettpidavast omadusest on siiski hästi hingav. Enamasti lamineeritakse polüesterkangast, kuna selle omadused (elastne, vetthülgav) sobivad kõige paremini mähkme kattekihis kasutamiseks.

R

Riidest beebilapid (cloth wipes) – on kangast pestavad lapid beebi puhastamiseks. Need on enamasti valmistatud mikrokiud froteest, veluurist, kanepikiust, bambuskiust või flanellist. Lappe võib eelnevalt niisutada vee või niisutusainega.

Riidest mähkmed (cloth diapers, cloth nappies) – kangast valmistatud pestavad mähkmed, mida saab korduvalt kasutada. Tänapäevaseid riidest mähkmeid on väga lai valik ning igaüks saab valida endale ja oma lapsele sobiva süsteemi sõltuvalt materjalist, tüübist, tegumoest, hinnaklassist, kuivamiskiirusest jne.

S

Snappi – kinnitusvahend, mille abil saab lihtsa vaevaga kinnitada nelinurkmähkme või eelvolditud mähkme ilma haaknõela kasutamata.

T

Taskumähe (pocket diaper) – on nn. taskuks kokku õmmeldud mähe, mille vettpidava ja sisekihi vahele on jäetud ava, kuhu saab panna imava mähkmeisu.

Toorsiidist lapp (raw silk liner) – siid on ainus 100% niiskust eemale juhtiv materjal, mis aitab hoida lapse pepu kuivemana. Siid on antibakteriaalsete omadustega, mis aitavad ära hoida mähkmelööbe tekkimist. Siid on õhuke ning ei lisa mähkmele mahtu. Võib kasutada mistahes mähkme puhul, kuid on kõige efektiivsem naturaalsete kiududega koos kasutades.

TPU e. termoplastiline polüuretaan (thermoplastic polyurethane) – on veekindel materjal, mida kasutatakse mähkmete pealismaterjalina. TPU on kuumutamise teel lamineeritud kangas, mis on biolagunev. TPU on PUL-iga võrreldes pehmem. Soovitav pesta ja kuivatada madalal temperatuuril.

V

Vill (wool) – on riidest mähkmete kasutajate hulgas tuntud kui „kuulikindel“ materjal. Villa(heiet) kasutatakse mähkmekatete, lühikeste ja pikkade kattepükste (longies, shorties) valmistamiseks, mille sees kasutatakse eelvolditud, vormitud,  kontuur- või/ja nelinurkmähkmeid. Vill on naturaalne väga imav materjal, mis on hästi hingav ning sobib kasutamiseks öösiti, uinakute ajal või suuremate pissijate puhul. Sobib kasutamiseks ka suvel, kuna temperatuur pükste sees ei muutu, ei ole ülekuumenemise ega haudumise ohtu. Villast mähkmekatted vajavad aeg-ajalt lanoliiniga pesu, et säilitada oma vettpidavad omadused ning enamasti on lubatud vaid käsipesu, kuna võivad masinas vilditaoliseks muutuda. 

Vormi õmmeldud mähe (fitted) – imavast kangast mähe ilma vettpidava katteta. Valmistatud enamasti puuvillast (või mõnest muust naturaalsest materjalist nagu kanep või bambus), kinnitamiseks olemas trukid või krõpskinnis. Vajab juurde veekindlat mähkmekatet. Sobib kasutamiseks öösel ja pikamate uinakute ajal. Erinevalt teistest riidest mähkmetest on vormitud mähe imav kogu ulatuses, mitte ainult „imavas tsoonis“. 

Ü

Ühes suuruses (one size/OS) – mähe, mis sobib enamikule lastele sünnist kuni mähkme-ea lõpuni. Ühes suuruses mähet saab vastavalt lapse kaalule mähkme esiküljel olevate trukkide või jala-ava kummide abil väiksemaks ja suuremaks muuta.

Millised riidest mähkmed sobivad Sinu lapsele?

Mida vajad alustamiseks?

Riidest mähkmete kasutamine ja hooldamine