Müüdid ja tegelikkus

Kõik riidest mähkmetest

Sellele lehele oleme kokku kogunud kogu vajamineva info riidest mähkmete kohta. Kui Sa ei leia siit vastust oma küsimus(t)ele, siis kirjuta meile aadressile info@mahkmed.eu ja vastame Sulle 3 tööpäeva jooksul.


Miks eelistada riidest mähkmeid?

Müüdid ja tegelikkus

Hetkel, mil ütled perele, sõpradele ja tuttavatele, et kaalud riidest mähkmete kasutamist, kuuled ilmselt varem või hiljem vastuseks mõnda alltoodud väidetest...

MÜÜT  Riidest mähkmeid on raske hooldada
TEGELIKKUS  Riidest mähkmete hooldamine on imelihtne

Enamasti on selle väite taga mälestus ajast, mil noored emad veetsid beebi uneajad marlimähkmeid käsitsi pestes, kuivama riputades ning voltides... Tänapäevaste riidest mähkmetega on valik oluliselt mitmekesisem ja abivahendid nagu automaatpesumasinad, käsiduššid ning kuiva hoidvad lapid/mähkmepaberid muudavad mähkmete hooldamise lihtsaks ja mugavaks.

MÜÜT  Riidest mähkmed lekivad
TEGELIKKUS  Riidest mähkmed on isegi lekkekindlamad kui ühekordsed mähkmed

Endisaegsed riidest mähkmed ning puudulikult disainitud mähkmekatted tõepoolest lekkisid, kuid kaasaegsed riidest mähkmed on astunud töökindluses suure sammu edasi ning lekivad tegelikkuses isegi vähem kui ühekordsed. Riidest mähkmete valik on uskumatult lai ja seetõttu leiab iga vanem oma lapsele just talle sobiva lekkekindla süsteemi. Kui riidest mähkmed lekivad, on otstarbekas üle vaadata, kas need on lapsele parajad, hoiavad ilusti keha ümber või vajavad hoopis põhjalikku puhastamist (mitmekordset pesu).

MÜÜT  Riidest mähkmed põhjustavad mähkmelöövet
TEGELIKKUS  Riidest mähkmed vähendavad
mähkmelööbe tekkimise tõenäosust

Mähkmelööbe esinemise sagedus suurenes hüppeliselt ühekordsete mähkmete kasutuselevõtuga. Põhjuseks ühekordsete mähkmete valmistamisel kasutatavate kemikaalide hulk, neis sisalduvad ultra-imavad geelid ning ammoniaagi ladestumine mähkmesse. Lai valik riidest mähkmeid on valmistatud ökoloogiliselt puhastest naturaalsetest materjalidest ning on leebed lapse õrna naha vastu. Lisaks lasevad riidest mähkmed lapse nahal mähkme sees hingata.

MÜÜT  Riidest mähkmetelt mustuse eemaldamine on tüütu ja ebameeldiv
TEGELIKKUS  R
iidest mähkmeid saab lihtsa vaevaga puhastada

Kakaseid mähkmeid ei pea tualetipotis loputama. Suurepärased abivahendid nagu (käsi)dušš ning mähkmepaber aitavad liigse mustuse lihtsalt tualetipotti uhtuda ning ülejäänud töö mähkme puhastamisel teeb ära juba pesumasin. Ka ühekordsete mähkmete kasutajad peaksid tegelikkuses suurema mustuse tualetipotti viskama, et ära hoida halba lõhna prügikastis, ning lapse pepu pesevad ju kõik lapsevanemad ühtmoodi kakast puhtaks, sõltumata sellest, milliseid mähkmeid kasutatakse.

MÜÜT  Riidest mähkmed on kallid
TEGELIKKUS  Riidest mähkmed võivad säästa Sulle sadu eurosid

Olenevalt sellest, millise riidest mähkmete süsteemi kasuks otsustad, võid säästa kuni 1000€ lapse kohta. Kui kasutad samu mähkmeid ka järgmisel lapsel, kasvab kokkuhoitava raha hulk veelgi.

MÜÜT  Riidest mähkmete jaoks on vaja kinnitusvahendeid (haaknõelu)
TEGELIKKUS  E
namik tänapäevaseid riidest mähkmeid ei vaja täiendavat kinnitusvahendit

Kaasaegsed riidest mähkmed kinnituvad sama lihtsalt nagu ühekordsed mähkmed – krõpsupaela abil või trukkidega ning kui täiendavat kinnitusvahendit on siiski vaja, siis on üks innovaatiline isa leiutanud ka alternatiivi haaknõelale – snappi.

MÜÜT  Riidest mähkmed on keskkonnale sama kahjulikud kui ühekordsed (vee- ja energiakulu)
TEGELIKKUS  R
iidest mähkmed on siiski keskkonnasõbralikumad kui ühekordsed mähkmed

Esimesed vastavasisulised uuringud olid rahastatud ühekordsete mähkmete tootjate poolt, mistõttu olid nimetatud uuringute tulemused tugevalt kallutatud. Hiljem sõltumatute agentuuride poolt teostatud uurimused kinnitavad siiski, et korduvkasutatavate mähkmete tootmine, kasutamine ja hilisem jäätmekäitlus on keskkonnasõbralikum.
- USA-s jõuab igal aastal kasutatuna prügimäele 27,4 miljardit ühekordset mähet. See on koguseliselt 3. kohal koduses majapidamises tekkinud jäätmeliikidest.
- Aastase ühekordsete mähkmete varu tootmiseks ühele beebile kasutatakse 140 kg puitu, 23 kg petrooleumi lähteainena ning 9 kg kloori.

MÜÜT  Pesemist ootavad riidest mähkmed haisevad
TEGELIKKUS  R
iidest mähkmed ei haise, kui need on korralikult hoiustatud

Kui hoiustad pesujärge ootavad mähkmed kaanega ämbris või suletavas veekindlas kotis, ei pea keegi kannatama ebameeldivat lõhna. Tegelikkuses võib ühekordsete mähkmete kasutajate prügiämber või mähkmekonteiner olla märksa ebameeldivam koht, mille läheduses viibida.

MÜÜT  Lastehoius ja -aias ei aksepteerita riidest mähkmeid
TEGELIKKUS  L
astehoius ja –aias saab riidest mähkmeid sama edukalt kasutada kui kodus

Kuna korduvkasutatavate mähkmete valik on mitmekesine, leidub nende hulgas ka selliseid, mille vahetamine on sama mugav ja kiire kui ühekordsete puhul. Seega ei ole mingi probleem näiteks kõik-ühes krõpskinnisega mähkmete  kasutamine lasteaias.

Lisaboonusena hakkavad riidest mähkmetes kasvanud lapsed enamasti varem potil käima, kui ühekordsetes mähkmetes kasvanud lapsed.

Sõnastik

Millised riidest mähkmed sobivad Sinu lapsele?

Mida vajad alustamiseks?

Riidest mähkmete kasutamine ja hooldamine